Беріть на заміткуСтатті

Їжа vs аптека: де найкраще брати вітаміни

Слово “вітаміни” невипадково походить від латинського “vita”, тобто “життя”: вітаміни вкрай необхідні людині для нормального обміну речовин. При цьому багато хто з них не синтезуються організмом, а значить, цінні речовини доводиться добувати з їжі та інших джерел.

Винахід синтетичних вітамінів, здавалося б, значно спростило життя сучасної людини. Ще б пак, адже за допомогою однієї капсули й таблетки можна отримати одразу весь набір корисних елементів і не морочити голову над складанням правильного раціону харчування. Але чи так це насправді?

У сьогоднішньому огляді розбираємося, які вітаміни ефективніше — з препаратів або продуктів, і чи може одне замінити інше.

Заміна схвалена?

Відтворити структуру потрібних молекул в лабораторії нескладно, тому вітаміни в продуктах і таблетках (капсулах) майже нічим не відрізняються. Виходить, що синтетичні препарати можуть замінити повноцінне харчування?

Зовсім ні. Мати-природа дуже мудра: споживаючи вітаміни разом з їжею, ми в доважок отримуємо цілий ряд супутніх речовин, які допомагають цим вітамінам засвоюватися. Аптечні препарати не володіють такою комплексною дією, тому засвоюються гірше: за даними дієтологів, не більше ніж на 50%.

Вітамін Е взагалі неможливо замінити “хімією”: в природі він складається з восьми речовин, кожна з них грає свою специфічну роль, а в препаратах представлена всього одна — альфа-токоферолом — інші важливі компоненти відсутні.

Крім того, штучний спосіб постачання організму вітамінами просто не передбачений природою. Коли ми їмо їжу, корисні речовини проникають в кров поступово і з різною швидкістю, що знижує конкуренцію між елементами за право засвоїтися. Зовсім інше відбувається при прийманні вітамінних комплексів: в організм різко потрапляє концентрований заряд всіляких речовин. Для тіла це своєрідний шок, тому воно намагається швидше позбутися від такого “подарунка” – як наслідок, велика частина корисних компонентів просто виводиться з сечею, не встигнувши засвоїтися.

Полівітаміни таять в собі ще одну небезпеку: в них можуть міститися несумісні компоненти, наприклад, залізо і кальцій, які не можна приймати одночасно. Яким буде ефект від такого препарату, передбачити складно, і жоден виробник, особливо якщо мова йде про БАД, не гарантує, що при створенні його комплексу дотримані всі технології, що дозволяють повністю виключити антагоністичний вплив вітамінів друг на друга.

Чи є життя без хімії

Вчені переконані, що людина може забезпечити свій організм усім необхідним і без додаткових препаратів, просто правильно харчуючись. Однак раціон повинен бути ретельно продуманим і збалансованим. Загальні рекомендації включають харчування п’ять разів на день максимально різноманітними продуктами, серед яких значний відсоток складають овочі й фрукти, причому сезонні, а не екзотичні. Наприклад, влітку вітамін С краще брати з капусти, щавлю і свіжих ягід, а не з заморських апельсинів.

Володіючи бажанням і часом, ви можете розробити корисну дієту самостійно. Якщо ж ви сумніваєтеся у своїх силах, завжди можна звернутися за допомогою до дієтолога: він підкаже, з яких продуктів можна отримати максимум цінних речовин.

Пити чи не пити

В цілому аптечні вітаміни пити не шкідливо і навіть рекомендовано. Однак сподіватися на них не варто: ваше харчування в будь-якому випадку має бути збалансованим і максимально різноманітним.

Якщо ви здорові, лікарі рекомендують пропивати полівітамінні комплекси з метою профілактики гіповітамінозу: організм візьме з них те, що потрібно, а решту просто не включить в обмінні процеси. Якщо ж у вас діагностували серйозний дефіцит якогось вітаміну, вибирайте монопрепарати: ймовірність їх засвоєння набагато вище, ніж у комплексних засобів.

Передозування — міф чи реальність?

Поширена думка, що якщо приймати вітамінні препарати і їсти фрукти й овочі, то можна отримати передозування. Однак якщо ви не бодібілдер, який “сидить” на хімічно синтезованому харчуванні, побоюватися будь-яких негативних реакцій організму не варто.

Насправді лікарі навіть рекомендують поєднувати приймання натуральних і аптечних вітамінів: перші засвоюються краще і “прокладають” дорогу для других, підвищуючи їх ефективність. Так, приймання вітаміну С можна підкріплювати часточкою апельсина, а вітамін А краще засвоїться в поєднанні з рослинною олією.

Читайте також: 10 корисних прийомів, які врятують підпорчені продукти

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки оцінок немає)
Loading...
Показати більше
Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close